Archiwum

I EDYCJA 15 grudnia 2008 r.

Koncert Pawła Zagańczyka – w ramach którego usłyszymy prawykonania kilku kompozytorów polskich – zaingeruje dzisiaj projekt „Gdańska Sztuka Wykonawstwa i Interpretacji Muzyki Akordeonowej XX i XXI wieku”1

Akordeon ,wynaleziony w latach 20 . XIXw. Przez Niemców przez długi czas pełni funkcję instrumentu stricte ludowego. Na salony trafił dopiero w XXw. – oswoili go Argentyńczycy nonszalancji nauczyli Rosjanie, a szyku Francuzi. W Polsce instrument  ten kojarzy się powszechnie przede wszystkim z repertuarem ludycznym – najczęściej nie do końca czystymi weselnymi przyśpiewkami. A w trochę lepszym przypadku – z twórczością Czesława Mozila, nawiązującą pretensjonalnie do miejskiego folkloru i przaśnej słowiańskiej biesiady, targetowaną do niewyrobionej publiczności. Wyrafinowaną i eksperymentalną postać muzyki na ten instrument prezentuje u nas Motion Trio (cześciej zresztą koncertujące poza granicami kraju), a także mało znani ,niszowi muzycy.

Jednym z takich „samotnych Mohikaninów” jest Paweł Zagańczyk, student gdańskiej akademii Muzycznej , laureat polskich i międzynarodowych konkursów akordeonowych. Zainicjuje on dziś wieczorem , koncert w Ratuszu Staromiejskim swój nowy projekt „Gdańska Sztuka Wykonawstwa i Interpretacji Muzyki Akordeonowej XX i XXI wieku”. Ma on za zadanie wzbogacić literaturę muzyczną na ten instrument, który ,z racji krótkiego żywota nie posiada tak pokaźnego i oryginalnego repertuaru jak chociażby skrzypce czy fortepian. Usłyszymy specjalnie zamówione na dzisiejszy wieczór utwory kompozytorów polskich: wykładowców Akademii Muzycznej w Gdańsku Krzysztofa Olczaka i Marka Czerniewicza oraz Krzesimira Dębskiego, Wiesława Cienciały i Mikołaja Majkusiaka. Program koncertu uzupełni sonata Andrzeja Krzanowskiego , najwybitniejszego XX – wiecznego polskiego kompozytora muzyki akordeonowej. Zagańczykowi towarzyszyć będą gdańscy muzycy: Joachim Łuczak (skrzypce), dęty kwintet blaszany Hevelius Brass oraz momentami również… taśmy i instrumenty elektroniczne. O muzyce opowie aktorka Teatru Wybrzeże Marzena Nieczuja – Urbańska.

Założeniem projektu było zaprezentowanie całej gamy możliwości sonorystycznych instrumentu, dlatego chciałem, by twórcy, którzy podjęli ze mną współpracę, uprawiali różnorodne style i techniki kompozytorskie opowiada Paweł Zagańczyk. – Akordeon doskonale sprawdza się zarówno w muzyce rozrywkowej, jak i współczesnej, dlatego nie stawiałem kompozytorom ograniczeń stylistycznych. Tak otwarte założenia zamówienia, a także klasa twórców i wykonawców sprawiają, że na dzisiejszym koncercie świeżych doznań artystycznych z pewnością nie zabraknie.

Katarzyna Chmura Gazeta Wyborcza 

II EDYCJA 10 listopada 2009 r.

Już we wtorek, w Ratuszu Staromiejskim, druga odsłona projektu zatytułowanego „Gdańska Sztuka Interpretacji Muzyki2 Akordeonowej”. To bardzo ciekawa inicjatywa Pawła Zagańczyka – świetnego instrumentalisty i osoby o niezliczonej ilości pomysłów, asystenta na gdańskiej Akademii Muzycznej. W ubiegłym roku, przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego, Nadbałtyckiego Centrum Kultury i Fundacji Barbary Bieleckiej „Musica Mundi” zorganizował on niezwykle efektowny koncert, podczas którego publiczność wysłuchała aż czterech utworów napisanych specjalnie na tę okazję.

Jako że akordeon nie posiada zbyt długiej historii, idea wzbogacania literatury na ten instrument nowymi kompozycjami była najbardziej przyciągającym elementem inicjatywy Zagańczyka. Szkoda, że tym razem tego elementu zabraknie. Z pierwotnej nazwy imprezy zniknęła też końcówka „XX i XXI wieku”, bo tegoroczny repertuar rozszerzył się o transkrypcje utworów Jana Sebastiana Bacha. Oprócz tego zaś usłyszymy dzieła Igora Strawińskiego, Jukka Tiensuu,Vieczeslava Siemionova i Mikołaja Majkusiaka.

Nie mam cienia wątpliwości, że zgromadzona w Ratuszu publiczność odczuje ogromną satysfakcję ze swojej obecności na tym koncercie, a sam mam nadzieję, że Pawłowi Zagańczykowi uda się w przyszłości rozwinąć to wydarzenie w większą imprezę, która (tak jak rok temu) otwierać będzie horyzonty zarówno na nieznane szerzej oblicze akordeonu, jak i na nową muzykę. Tymczasem zaś chwała mu za to, że mimo skromniejszych środków postanowił swoją ideę kontynuować i sądzę, że warto taką postawę docenić swoją obecnością na koncercie.

III EDYCJA 4 grudnia 2010 r. 

4 grudnia 2010 roku, odbędzie się już III edycja Gdańskiej Sztuki Interpretacji Muzyki Akordeonowej XX i XXI3 wieku. Po raz trzeci publiczność wysłucha prawykonań kompozycji w których główną rolę odgrywa akordeon. W ramach Gdańskiej Sztuki Interpretacji Muzyki Akordeonowej XX i XXI wieku odbędą się dwa koncerty. Pierwszy z nich (4 grudnia o godz. 18.00)w sali Centrum Kultury i Sportu w Pruszczu Gdańskim oraz drugi (8 grudnia o godz. 18.00) w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku.

Wykonawcami koncertów będzie Orkiestra Kameralna Progress pod dyrekcją Szymona Morusa. Ten młody zespół, złożony głównie z absolwentów gdańskiej Akademii Muzycznej pomimo swojej, krótkiej działalności z powodzenie prezentuje się na scenach Pomorza budując swoją  artystyczną markę. W charakterze solisty wystąpi Paweł Zagańczyk. akordeonista, twórca Gdańskiej Sztuki Interpretacji Muzyki Akordeonowej. Na swoim koncie kilkanaście nagród na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. Na co dzień pracuje na stanowisku asystenta na Akademii Muzycznej w Gdańsku.

W programie:

Bronisław Kazimierz Przybylski, Astor Piazzolla (arr. Krzysztof Olczak), Andrzej Krzanowski, Mariano Mores, prawykonanie kompozycji Pawła Kwapińskiego

IV EDYCJA 11 i 15 grudnia 2011 r. 

Wykonawcami koncertu będą pomysłodawca Gdańskiej Sztuki Interpretacji Muzyki Akordeonowej XX i XXI wieku –4 akordeonista Paweł Zagańczyk oraz: Zagan Acoustic w składzie: Paweł Zagańczyk – akordeon, Joachim Łuczak – skrzypce, Andrzej Wojciechowski – klarnet, Jarosław Stokowski – kontrabas. Neoquartet kwartet smyczkowy w składzie: Karolina Piątkowska Nowicka – I skrzypce, Paweł Kapica – II skrzypce, Michał Markiewicz – altówka, Krzysztof Pawłowski – wiolonczela


V EDYCJA 15 grudnia 2012 r.

Podczas koncertu zaprezentowane zostaną kompozycje współczesnych kompozytorów inspirowane tangiem. Wśród5 nich: Krzysztof Olczak, Juan Jose Mosalini, Jukka Tiensuu, Astor Piazzolla, Maki Ishi czy Gerhard Staebler. Recital akordeonowy uzupełniony zostanie pokazem wizualizacji w wykonaniu absolwentki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku – Wiktorii Vysotskiej.

VI EDYCJA 7-8 grudnia 2013 r. 

8 grudnia 2013 zakończyła się dwudniowa VI edycja festiwalu Gdańska Sztuka Interpretacji Muzyki Akordeonowej. Na6 dwóch koncertach zaprezentowało się łącznie 11 artystów a prawykonanych zostało 6 kompozycji.  W tym roku na zamówienie festiwalu kompozycje napisali akordeonista i kompozytor Maciej Zimka, Anna Maria Huszcza – studentka kompozycji Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, Piotr Słopecki, pianista pedagog Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz prof. Krzysztof Olczak kompozytor i akordeonista z tej samej uczelni.

Podczas pierwszego koncertu w kościele św. Jana w Gdańsku wystąpił zespół Zagan Acoustic w składzie: Paweł Zagańczyk – akordeon, Joachim Łuczak – skrzypce, Andrzej Wojciechowski – klarnet, Jarosław Stokowski – kontrabas. Sylwetki kompozytorów przedstawił Andrzej Zawilski z gdańskiej Akademii Muzycznej a całość zatytułowana była „Folkowe inspiracje”. Po koncercie odbyła się promocja solowego albumu Pawła Zagańczyka zatytułowanego „Tango” http://www.youtube.com/watch?v=dSDpx. Podczas drugiego koncertu w Centrum Kultury i Sportu w Pruszczu Gdańskim wystąpili studenci Akademii Muzycznej w Gdańsku, Maciej Kacprzak, Emil Fatyga, Wojciech Bakłażec, Kamila Olas, Radosław Klajna, Paweł Radecki oraz Dawid Mielewczyk. Koncert zatytułowany „Studenckie interpretacje” był przekrojem literatury akordeonowej jak również transkrypcji  kompozytorów baroku.

VII EDYCJA 13 grudnia 2014 r. 

Sala mieszczańska Ratusza Staromiejskiego w Gdańsku

Paweł KwapińskiPrzestrzenie akustyczne

Jacek GrudzieńAd Naan

Paweł SławińskiLetter for Arvo Part 

Marek Czerniewicz – Trzy utwory na wiolonczelę i akordeon